Кошик
121 відгук

Геотекстиль: сфери його застосування і основні характеристики

Геотекстиль: сфери його застосування і основні характеристики

Геотекстиль: сфери його застосування і основні характеристики

Хоча геотекстиль — відносно новий матеріал, у багатьох областях без нього вже неможливо обійтися. Він застосовується в будівництві доріг, тротуарів, злітно-посадкових смуг, при прокладанні підземних комунікацій, влаштування дренажних систем. Геотекстиль незамінний в сільському господарстві і садівництві. Практичний, універсальний матеріал здешевлює будівництво і продовжує термін служби конструкцій.

У цій статті розповімо про те, для чого потрібен геотекстиль, які його основні види та характеристики.

Що таке геотекстиль і навіщо він потрібен?
Це плоске і міцне технічне полотно, яке виготовляється з різних матеріалів і є влагопроницаемым. Сфери його застосування різноманітні, але завжди пов'язані з грунтовими роботами, на що вказує частина «гео» в назві даного матеріалу:

- будівництво доріг і будівель;
- геотехніка (дренажні системи, боротьба з ерозією ґрунту);
- сільське господарство.

Існує кілька видів геотекстилю. Матеріал класифікується в залежності від сировини, з якого він зроблений, і від способу виготовлення. За типом вихідної сировини геотекстиль підрозділяється на кілька видів. Зазвичай він проводиться з поліпропілену, поліефірів, поліаміду, поліетилену низького тиску. Рідше це скловолокно, сумішеві нитки з додаванням бавовни, вовни, віскози. Геотекстиль з полімерів (поліефір, поліпропілен) вважається самим міцним, надійним, довговічним і тому застосовується там, де затребувані ці якості, — у будівництві, сільському господарстві, геотехніки, ландшафтному дизайні.

Поліефірне волокно являє собою вторсировину, наприклад перероблені пластикові пляшки. Воно складається з коротких ниток, які зчіплюються між собою шари. Із-за малої довжини волокон міцність з'єднання недостатня для деяких сфер застосування, хоча цілком прийнятна для інших.

Короткі нитки додають полиэфирному геотекстилю ворсисту структуру. Колір матеріалу може бути будь — яким- бежевим, коричневим, чорним, — але зазвичай випускається полотно білого кольору.

Поліпропіленовий геотекстиль виготовляється з первинної сировини. Полімерне волокно утворює безперервну нитку, і за рахунок цього матеріал виходить особливо міцним. Навіть при намоканні він не розшаровується, оскільки шари надійно з'єднані між собою. Геотекстиль з поліпропіленових волокон має щільну структуру без ворсинок.

За способом виробництва розрізняють тканий і нетканий геотекстиль. 

- Тканий геотекстиль проводиться традиційним способом переплетення ниток качка й основи. Регулюючи розміри комірок, можна отримати полотно різної щільності. Матеріал цього типу має високу міцність на розтягання, тому володіє хорошими армуючими властивостями. Основна сфера застосування тканого геотекстилю — створення і армування земляних насипів різного призначення. Прикладами можуть служити зведення підпірних стін мостів, армування підстави злітно-посадкових смуг і автомагістралей. Тканий текстиль з низькою щільністю застосовується в ландшафтному дизайні. Він дозволяє зміцнити грунт, сформувати грядки на будь-якій ділянці, у тому числі на схилі. В той же час не рекомендується використовувати тканий геотекстиль для дренажу та фільтрації.
- Нетканий геосинтетичний матеріал виготовляється шляхом механічного або термічного скріплення поліефірних або поліпропіленових волокон. У відповідності з цим вона поділяється на голкопробивний і термоскріпленний.
   - Геотекстиль голкопробивний отримують з коротких або безперервних ниток за допомогою преса з голками. При проколюванні волокна проникають з одного шару в інший, утворюючи щільний матеріал зразок повсті. Він володіє відмінною фільтруючою здатністю — пропускає воду і в поперечному, і в поздовжньому напрямку. Тому основна область застосування геотекстилю цього типу — дренажні системи.
  - Термоскріпленний (каландрировані) геотекстиль отримують шляхом сплавлення волокон при нагріванні. Це в значній мірі підвищує його міцність і зменшує ймовірність розриву в процесі використання. Фільтрація в даному випадку відбувається тільки в поперечному напрямку. Тому пори в термоскрепленном геотекстиле швидко заповнюються брудом і мулом. Такий спосіб виготовлення підходить тільки для поліпропіленових ниток, оскільки температура плавлення поліефіру занадто висока і витрати на виробництво були б невиправдані.

Термооброблений геотекстиль дуже міцний, але, як вже говорилося, пропускає воду тільки в одному — поперечному направленні. Завдяки високим армуючим властивостям цей вид матеріалу застосовується в будівництві та землеустрій (для зміцнення грунту).

Переваги геотекстилю
Затребуваність геотекстилю в будівництві, ландшафтному дизайні, сільському господарстві та інших сферах пояснюється його перевагами:

* Доступна вартість. Вона досягається за рахунок відносно недорогої сировини і простий технології виробництва. Середня ціна геотекстилю залежить від його поверхневої щільності. Самий тонкий матеріал, що має щільність 100 г/м2. Крім того, що матеріал варто дешево саме по собі, завдяки його застосуванню зменшується витрата будівельних матеріалів, а значить, знижується вартість монтажу.
* Екологічність. Поліефірний та поліпропіленовий геотекстиль не виділяє шкідливих речовин в процесі експлуатації. Його виробництво також безпечно для навколишнього середовища.
* Довговічність. Геотекстиль, особливо поліпропіленовий, стійкий до дії кислот, лугів та інших агресивних речовин, що містяться в грунті і воді. Синтетичні волокна не схильні до гниття. Їм не страшні ні волога, ні мороз, ні спека, ні сонячні промені. Єдине, що обмежує термін служби матеріалу, — це поступове заповнення пір мелкодісперснимі частинками ґрунту. З-за цього фільтруюча здатність полотна з часом знижується. Те, як швидко це відбудеться, залежить від технічних характеристик геотекстилю. Високоякісний матеріал прослужить не менше 30 років.
* Міцність. Геотекстиль стійкий до розтягування як в поперечному, так і в поздовжньому напрямку. Найбільш міцно полотно з поліпропіленової мононитки. Ця властивість дозволяє використовувати геотекстиль для посилення різних конструкцій, в тому числі автомагістралей з високим навантаженням, фундаментів будівель, складських майданчиків і подібних.
* Універсальність. Завдяки міцності, еластичності, водопроникності, стійкості до агресивних середовищ геотекстиль знаходить застосування в багатьох областях. Високі показники фізико-механічних характеристик геотекстилю роблять його ідеальним матеріалом для застосування в якості розділового шару в будівельних роботах, а також при зміцненні укосів і схилів. Характеристики міцності на розрив, прокол і властивості, пов'язані з подовженням геотекстилю, можуть бути дуже високі. Їх достатньо для забезпечення не тільки розділення шарів грунту, але і збереження самого матеріалу.
* Простота монтажу. Укладання геотекстилю не вимагає спеціальних навичок. Матеріал продається в рулонах, зручних для транспортування. Полотно має невелику вагу, легко можна розрізати звичайними ножицями.

Геоткань для рішення завдань...

Садового ландшафту

За допомогою геотекстилю облаштовують практичні, довговічні, акуратні садові доріжки і майданчики. До появи цього універсального матеріалу застосовували стандартну технологію: у підготовлене заглиблення насипали пісок і гравій, після чого укладали декоративне покриття (тротуарну плитку, бруківку). Доріжки, побудовані таким способом, погано витримують навантаження: під впливом тяжкості насипний матеріал просідає, змішується з грунтом, в результаті утворюються ями. Крізь покриття проростають бур'яни, це призводить до появи горбів і тріщин. На болотистих грунтах до перерахованих факторів додається руйнівну дію вологи.

Садовий геотекстиль допомагає вирішити всі ці проблеми одночасно:

* Синтетичне полотно, проложенное між грунтом і піщано-гравійної подушкою, розділяє шари, не дозволяючи їм змішуватися.
* Експлуатаційні навантаження розподіляються по поверхні рівномірно, тому доріжка не просідає.
* Геоткань сприяє швидкому відведенню вологи і уповільнює ерозію грунту, навіть якщо ділянка знаходиться в болотистій низині.
* Крізь щільне полотно не проростають бур'яни.
Крім того, застосування геотекстилю зменшує витрату насипного матеріалу.



 

Облаштування штучної водойми

При створенні ставка або басейну на присадибній ділянці геоткань виконує захисну функцію. Основний елемент конструкції штучного водоймища — гідроізоляційна мембрана, яку укладають у чашу, перед тим як заповнити її водою. Гострі камені і коріння дерев можуть пошкодити вологоутримуючий матеріал. Щоб цього не сталося, між грунтом і мембраною настилають шар геотканини. Для підсилення захисних властивостей рекомендується укласти його і поверх гідроізоляції.

Геотекстиль для ставка повинен мати високу щільність — не менше 250 г/м2.

Прокладання дренажної каналізації

Система дренажної каналізації служить для відведення вологи на ділянках з високим рівнем грунтових вод. Щоб запобігти вимиванню і ерозію ґрунту, прокладають перфоровані труби. Каналізація служить довше і ефективніше, якщо при її облаштуванні використовувати геотекстиль. Міцне водопроникних полотно перешкоджає засміченню отворів у трубах та стабілізує насипний матеріал.

Дренажний геотекстиль повинен бути досить міцним, щоб витримати тиск подушки і грунту. У той же час потрібно, щоб він забезпечував хорошу фільтрацію. Надто щільне полотно, хоча воно дуже міцне, має дрібні пори, які швидко заповнюються мікрочастинками грунту. В результаті дренажна функція системи знижується. Тому оптимальна щільність геотекстилю для дренажної каналізації — 100-200 г/м2.

Дренажну систему з використанням геотекстилю влаштовують у кілька етапів:

- Викопують траншею.
- Вирівнюють дно шаром піску.
- Настилають геоткань (краю повинні виступати за межі траншеї як мінімум на метр).
- Виконують подушку з гравію (20-30 см).
- Прокладають трубопровід.
- Зверху насипають шар гравію.
- Обертають труби вільними краями геотканини.
- Траншею заповнюють землею.

Розділення і захисту

Широке застосування геотекстилю в будівництві доріг обумовлено його особливою структурою, яка дозволяє розділяти шари насипного матеріалу. В сукупності з іншими властивостями це допомагає створити рівне, надійне і міцне дорожнє полотно.

Геотекстиль, прокладений між шарами ґрунту, піску і щебеню, не дає їм змішуватися. Це запобігає появі тріщин в асфальті. Завдяки жорсткій основі з геотканини навантаження від руху транспорту розподіляється рівномірно і покриття не просідає. А фільтруючі властивості геотканини сприяють відведенню води і перешкоджають розмивання дорожнього полотна.

Щільність дорожнього геотекстилю вибирають з урахуванням експлуатаційного навантаження. Якщо дорога призначена тільки для руху легкових машин — досить 250 г/м2. Для доріг, розрахованих на вантажний автотранспорт, щільність повинна бути вище — від 300 г/м2. При будівництві федеральних трас використовується більш щільний геотекстиль. Для злітно-посадочних смуг застосовується матеріал максимально високої щільності.

Особливі вимоги до геотканини пред'являються в гідротехнічному будівництві — при будівництві дамб, гребель, молів, хвилерізів. Витримати постійний вплив морських хвиль здатний тільки високоміцний термоскріпленний поліпропіленовий геотекстиль.

Гідроізоляції покрівель

Геотекстиль застосовують при облаштуванні дахів для захисту гідроізоляції від пошкоджень. Матеріал укладають по обидва боки мембрани. При створенні так званих «зелених» покрівель (коли на даху висаджують газон) геотекстиль виконує ті ж функції, що і в ландшафтному дизайні. У цьому випадку полотно настилають під шар грунту.

Геотекстиль — високотехнологічний, практичний і недорогий матеріал, який має безліч варіантів застосування. Він не тільки подовжує термін служби конструкцій, але і скорочує витрати на будівництво. Найбільш довговічний і стійкий до агресивних середовищ поліпропіленовий геотекстиль з мононитки. Щільність матеріалу підбирають з урахуванням умов експлуатації.

Інші статті